Grayhill, Inc. 44A30-10-1-08N
44A30-10-1-08N picture photo
Mfg. Part Number
44A30-10-1-08N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP8T
Datasheet Download
44A30-10-1-08N.pdf
Availability of 44A30-10-1-08N
QUANTITY
44A30-10-1-08N Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A30-10-1-08N
Internal Part NumberEIS-44A30-10-1-08N
Series44
Number of Positions8
Index StopsFixed
Number of Decks10
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP8T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Features-
Depth Behind Panel111.48mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A30-10-1-08N
Related Links44A30-1, 44A30-10-1-08N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
44A30-10-1-08N Details Description
Related parts for 44A30-10-1-08N
IC REG LDO 2.5V 0.5A TO263-5 datasheet.pdf
LINE SENSOR QTI (SUMOBOT) datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 400VAC Y5U RDL datasheet.pdf
RES 154K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 35A 400VAC 250VDC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 20% 630VDC datasheet.pdf