Grayhill, Inc. 44A60-03-1-02N
44A60-03-1-02N picture photo
Mfg. Part Number
44A60-03-1-02N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SPDT
Datasheet Download
44A60-03-1-02N.pdf
Availability of 44A60-03-1-02N
QUANTITY
44A60-03-1-02N Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A60-03-1-02N
Internal Part NumberEIS-44A60-03-1-02N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series44
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks3
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating5A (AC), 1A (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Angle of Throw60°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel43.61mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A60-03-1-02N
Related Links44A60-0, 44A60-03-1-02N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
44A60-03-1-02N Details Description
Related parts for 44A60-03-1-02N
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES MO 2W 2.2K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
24VDC LOAD/STRAIN CAGE 3-WAY datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 3.3A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 9.76M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 8X TNCM datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.15A 155 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 4V X7S 0603 datasheet.pdf