Grayhill, Inc. 44D30-12-1-AJS
44D30-12-1-AJS picture photo
Mfg. Part Number
44D30-12-1-AJS
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP12T
Datasheet Download
44D30-12-1-AJS.pdf
Availability of 44D30-12-1-AJS
QUANTITY
44D30-12-1-AJS Order Process
Ship out your order
Specifications of 44D30-12-1-AJS
Internal Part NumberEIS-44D30-12-1-AJS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series44
Number of Positions2 ~ 12
Index StopsAdjustable
Number of Decks12
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel129.06mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44D30-12-1-AJS
Related Links44D30-1, 44D30-12-1-AJS Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
44D30-12-1-AJS Details Description
Related parts for 44D30-12-1-AJS
RES SMD 6.34M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 1.2MHZ 8UMAX datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.4A 6UDFN datasheet.pdf
SENSOR MTG STAND COMPONENT ARM datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf