| Internal Part Number | EIS-44EN14-10 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Snap Action, Limit Switches | |
| Series | EN | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | DPDT-DB | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 15A (DC) | |
| Voltage Rating - AC | - | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Actuator Type | Adjustable Rod | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | Sealed | |
| Operating Force, Torque | 10 in-lb | |