Grayhill, Inc. 44S30-01-1-07N
44S30-01-1-07N picture photo
Mfg. Part Number
44S30-01-1-07N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP7T
Datasheet Download
44S30-01-1-07N.pdf
Availability of 44S30-01-1-07N
QUANTITY
44S30-01-1-07N Order Process
Ship out your order
Specifications of 44S30-01-1-07N
Internal Part NumberEIS-44S30-01-1-07N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series44
Number of Positions7
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP7T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel26.04mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44S30-01-1-07N
Related Links44S30-0, 44S30-01-1-07N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
44S30-01-1-07N Details Description
Related parts for 44S30-01-1-07N
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
IC LATCH/DECODER/DRIVER 16 DIP datasheet.pdf
IC PREAMP MICROPHONE SC70-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ 8SO datasheet.pdf
FIXED IND 13NH 430MA 210 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 13.4A PPAK SO-8 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V SOT323 datasheet.pdf