Grayhill, Inc. 44S30-03-4-02N
44S30-03-4-02N picture photo
Mfg. Part Number
44S30-03-4-02N
Brief Description
SWITCH ROTARY 4PDT
Datasheet Download
44S30-03-4-02N.pdf
Availability of 44S30-03-4-02N
QUANTITY
44S30-03-4-02N Order Process
Ship out your order
Specifications of 44S30-03-4-02N
Internal Part NumberEIS-44S30-03-4-02N
Series44
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks3
Number of Poles per Deck4
Circuit per Deck4PDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel43.61mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44S30-03-4-02N
Related Links44S30-0, 44S30-03-4-02N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
44S30-03-4-02N Details Description
Related parts for 44S30-03-4-02N
CONN TERM FEMALE 26-30 AWG GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.05A 44 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 5V 150W 30A datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
SWITCH ETHERNET datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT GOLD datasheet.pdf