Grayhill, Inc. 44S30-10-1-12N
44S30-10-1-12N picture photo
Mfg. Part Number
44S30-10-1-12N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP12T
Datasheet Download
44S30-10-1-12N.pdf
Availability of 44S30-10-1-12N
QUANTITY
44S30-10-1-12N Order Process
Ship out your order
Specifications of 44S30-10-1-12N
Internal Part NumberEIS-44S30-10-1-12N
Series44
Number of Positions12
Index StopsContinuous
Number of Decks10
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel111.48mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44S30-10-1-12N
Related Links44S30-1, 44S30-10-1-12N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
44S30-10-1-12N Details Description
Related parts for 44S30-10-1-12N
IC OPAMP GP 16MHZ 8DIP datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A2015L/X 8" datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS MALE DIP datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 10.92MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf