TT Electronics/BI 44WR10KLFT7
44WR10KLFT7 picture photo
Mfg. Part Number
44WR10KLFT7
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
44WR10KLFT7.pdf
Availability of 44WR10KLFT7
QUANTITY
44WR10KLFT7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 44WR10KLFT7
Internal Part NumberEIS-44WR10KLFT7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert. of Compliance
Standard Package250
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series44
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns9
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.190" x 0.138" Face x 0.209" H (4.83mm x 3.51mm x 5.31mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44WR10KLFT7
Related Links44WR1, 44WR10KLFT7 Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
44WR10KLFT7 Details Description
Related parts for 44WR10KLFT7
CONN HEADER 22POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V D618SL datasheet.pdf
IDC CABLE - APK50B/AE50G/X datasheet.pdf
IC 12BIT 200KSPS AD S/O 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN JACK 12POS FEMALE CIRC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
COVER CONTACT AND DUST-PROTECT datasheet.pdf
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 880MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
SNSW-DT QC 57E R=18.7 datasheet.pdf
LENS 80CRI 3000K 152MM ROUND datasheet.pdf