TT Electronics/BI 44WR10KLFT7
44WR10KLFT7 picture photo
Mfg. Part Number
44WR10KLFT7
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
44WR10KLFT7.pdf
Availability of 44WR10KLFT7
QUANTITY
44WR10KLFT7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 44WR10KLFT7
Internal Part NumberEIS-44WR10KLFT7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert. of Compliance
Standard Package250
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series44
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns9
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.190" x 0.138" Face x 0.209" H (4.83mm x 3.51mm x 5.31mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44WR10KLFT7
Related Links44WR1, 44WR10KLFT7 Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
44WR10KLFT7 Details Description
Related parts for 44WR10KLFT7
IC DVR SIGNALING DUAL DIFF 8SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 75MHZ 8WSON datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET OCTAL 20-SSOP datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 530MA 490 MOHM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 40.96MHZ CMOS SMD datasheet.pdf