Preci-Dip 450-V3-254-00-006101
450-V3-254-00-006101 picture photo
Mfg. Part Number
450-V3-254-00-006101
Brief Description
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H
Datasheet Download
450-V3-254-00-006101.pdf
Availability of 450-V3-254-00-006101
QUANTITY
450-V3-254-00-006101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450-V3-254-00-006101
Internal Part NumberEIS-450-V3-254-00-006101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package80
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions54
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450-V3-254-00-006101
Related Links450-V3-254, 450-V3-254-00-006101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
450-V3-254-00-006101 Details Description
Related parts for 450-V3-254-00-006101
CONN HEADER .100 1ROW R/A 22POS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 628.9 OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 3.93A 35 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 7.5A 34 MOHM TH datasheet.pdf
DL PNT FLOATSWITCH 134MM TOTAL L datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf