Littelfuse 45024R2C8.25W
45024R2C8.25W picture photo
Mfg. Part Number
45024R2C8.25W
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V R-RATED 24R 8.25KV HOOK
Datasheet Download
45024R2C8.25W.pdf
Availability of 45024R2C8.25W
QUANTITY
45024R2C8.25W Order Process
Ship out your order
Specifications of 45024R2C8.25W
Internal Part NumberEIS-45024R2C8.25W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesR-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated8250VAC (8.25kV)
Current450A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension15.875" L x 3.000" W x 6.380" H (403.23mm x 76.20mm x 162.05mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)45024R2C8.25W
Related Links45024R, 45024R2C8.25W Datasheet, Littelfuse Distributor
45024R2C8.25W Details Description
Related parts for 45024R2C8.25W
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 2KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 0.464 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Y5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf