Rubycon 450BXA68MEFC18X25
450BXA68MEFC18X25 picture photo
Mfg. Part Number
450BXA68MEFC18X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
450BXA68MEFC18X25.pdf
Availability of 450BXA68MEFC18X25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
450BXA68MEFC18X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450BXA68MEFC18X25
Internal Part NumberEIS-450BXA68MEFC18X25
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXA
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)