Rubycon 450BXF15MEFC10X20
450BXF15MEFC10X20 picture photo
Mfg. Part Number
450BXF15MEFC10X20
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
450BXF15MEFC10X20.pdf
Availability of 450BXF15MEFC10X20
QUANTITY
450BXF15MEFC10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450BXF15MEFC10X20
Internal Part NumberEIS-450BXF15MEFC10X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXF
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current120mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450BXF15MEFC10X20
Related Links450BXF15, 450BXF15MEFC10X20 Datasheet, Rubycon Distributor
450BXF15MEFC10X20 Details Description
Related parts for 450BXF15MEFC10X20
KIT DEV 9P MODULE FOR LXNETES datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 40POS 1.27MM datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 100VDC 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
LED 3MM QUAD LEVEL CBI G,G,B,O datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX 127UM datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
RES 348 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf