Rubycon 450CXW150MEFC16X50
450CXW150MEFC16X50 picture photo
Mfg. Part Number
450CXW150MEFC16X50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
450CXW150MEFC16X50.pdf
Availability of 450CXW150MEFC16X50
QUANTITY
450CXW150MEFC16X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450CXW150MEFC16X50
Internal Part NumberEIS-450CXW150MEFC16X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCXW
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current980mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450CXW150MEFC16X50
Related Links450CXW150, 450CXW150MEFC16X50 Datasheet, Rubycon Distributor
450CXW150MEFC16X50 Details Description
Related parts for 450CXW150MEFC16X50
BATTERY PACK NICAD 7.2V 5000MAH datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CO-LOCATION SECURITY UPGRADE KIT datasheet.pdf
BRASSM18,BGS, 0.1M,AX,NPN,CONN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SNGL SP 4POS PLAST datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CLASS II DESKTOP 15V 30W datasheet.pdf