CTS Electronic Components 450D253PR16
450D253PR16 picture photo
Mfg. Part Number
450D253PR16
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 25K OHM 1/3W CARBON LINEAR
Datasheet Download
450D253PR16.pdf
Availability of 450D253PR16
QUANTITY
450D253PR16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450D253PR16
Internal Part NumberEIS-450D253PR16
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesStock Pot™ 450
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length2.000" (50.80mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450D253PR16
Related Links450D2, 450D253PR16 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
450D253PR16 Details Description
Related parts for 450D253PR16
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.53KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 700MW SFLAT datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT 2MM GOLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16QFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER SPI 16B 24TSSOP datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER HV 16-SOIC datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf