CTS Electronic Components 450D503KSD6
450D503KSD6 picture photo
Mfg. Part Number
450D503KSD6
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 50K OHM 1/3W CARBON LINEAR
Datasheet Download
450D503KSD6.pdf
Availability of 450D503KSD6
QUANTITY
450D503KSD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450D503KSD6
Internal Part NumberEIS-450D503KSD6
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesStock Pot™ 450
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450D503KSD6
Related Links450D5, 450D503KSD6 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
450D503KSD6 Details Description
Related parts for 450D503KSD6
CABLE CONN ASSY 3 PC PT datasheet.pdf
BIT TORX TR T25S 0.98" 2/PK datasheet.pdf
CONN RCPT 33POS .100" SNGL HORZ datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 41POS GREEN datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 34 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
FP-X TERMINAL BLOCK 4PCS datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf