Rubycon 450HXC330MEFCSN30X50
450HXC330MEFCSN30X50 picture photo
Mfg. Part Number
450HXC330MEFCSN30X50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450HXC330MEFCSN30X50.pdf
Availability of 450HXC330MEFCSN30X50
QUANTITY
450HXC330MEFCSN30X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450HXC330MEFCSN30X50
Internal Part NumberEIS-450HXC330MEFCSN30X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHXC
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450HXC330MEFCSN30X50
Related Links450HXC330M, 450HXC330MEFCSN30X50 Datasheet, Rubycon Distributor
450HXC330MEFCSN30X50 Details Description
Related parts for 450HXC330MEFCSN30X50
JUMPER-H1507TR/A3048B/H1507TR10" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 105V 41A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP SUBMINI PANEL IND GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
TEST LEAD BANANA PLUGS 60" RED datasheet.pdf