Rubycon 450HXC330MEFCSN35X40
450HXC330MEFCSN35X40 picture photo
Mfg. Part Number
450HXC330MEFCSN35X40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450HXC330MEFCSN35X40.pdf
Availability of 450HXC330MEFCSN35X40
QUANTITY
450HXC330MEFCSN35X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450HXC330MEFCSN35X40
Internal Part NumberEIS-450HXC330MEFCSN35X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHXC
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.41A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450HXC330MEFCSN35X40
Related Links450HXC330M, 450HXC330MEFCSN35X40 Datasheet, Rubycon Distributor
450HXC330MEFCSN35X40 Details Description
Related parts for 450HXC330MEFCSN35X40
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 5V 0.1UF 28SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS STR GOLD T/ datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS54RF63 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS VERT GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.27A 60 MOHM TH datasheet.pdf
12P UMNL PLUG HSG,BLACK datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf