Rubycon 450HXC330MEFCSN35X40
450HXC330MEFCSN35X40 picture photo
Mfg. Part Number
450HXC330MEFCSN35X40
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450HXC330MEFCSN35X40.pdf
Availability of 450HXC330MEFCSN35X40
QUANTITY
450HXC330MEFCSN35X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450HXC330MEFCSN35X40
Internal Part NumberEIS-450HXC330MEFCSN35X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.41A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450HXC330MEFCSN35X40
Related Links450HXC330M, 450HXC330MEFCSN35X40 Datasheet, Rubycon Distributor
450HXC330MEFCSN35X40 Details Description
Related parts for 450HXC330MEFCSN35X40
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 48V datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100 R/A 30AU datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 22.9K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 50MA 24.5 OHM TH datasheet.pdf
RES 154 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 11PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
HIGH PWR LED WHT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf