Rubycon 450MXC330MEFCSN30X50
450MXC330MEFCSN30X50 picture photo
Mfg. Part Number
450MXC330MEFCSN30X50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450MXC330MEFCSN30X50.pdf
Availability of 450MXC330MEFCSN30X50
QUANTITY
450MXC330MEFCSN30X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450MXC330MEFCSN30X50
Internal Part NumberEIS-450MXC330MEFCSN30X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450MXC330MEFCSN30X50
Related Links450MXC330M, 450MXC330MEFCSN30X50 Datasheet, Rubycon Distributor
450MXC330MEFCSN30X50 Details Description
Related parts for 450MXC330MEFCSN30X50
SENS OPTO SLOT 5.08MM TRANS THRU datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 500 OHM TO236-3 datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS TIN SMD datasheet.pdf
FOOT CYLIN 0.748" DIA SILVER datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 150V TO-262AA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.0V datasheet.pdf