Rubycon 450MXG150MEFCSN25X30
450MXG150MEFCSN25X30 picture photo
Mfg. Part Number
450MXG150MEFCSN25X30
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450MXG150MEFCSN25X30.pdf
Availability of 450MXG150MEFCSN25X30
QUANTITY
450MXG150MEFCSN25X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450MXG150MEFCSN25X30
Internal Part NumberEIS-450MXG150MEFCSN25X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current790mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450MXG150MEFCSN25X30
Related Links450MXG150M, 450MXG150MEFCSN25X30 Datasheet, Rubycon Distributor
450MXG150MEFCSN25X30 Details Description
Related parts for 450MXG150MEFCSN25X30
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 8POS GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES MO 1/2W 8.2OHM 5% AXL datasheet.pdf
OSC PROG LVDS 2.5V 150PPM SMD datasheet.pdf
STD-TIM FLACHSTE4,8 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 31.62MM datasheet.pdf
RES 50 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 13NH 1.24A 93 MOHM SMD datasheet.pdf