Rubycon 450MXG270MEFCSN30X35
450MXG270MEFCSN30X35 picture photo
Mfg. Part Number
450MXG270MEFCSN30X35
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450MXG270MEFCSN30X35.pdf
Availability of 450MXG270MEFCSN30X35
QUANTITY
450MXG270MEFCSN30X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450MXG270MEFCSN30X35
Internal Part NumberEIS-450MXG270MEFCSN30X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.23A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)