Rubycon 450MXK270MEFCSN25X35
450MXK270MEFCSN25X35 picture photo
Mfg. Part Number
450MXK270MEFCSN25X35
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450MXK270MEFCSN25X35.pdf
Availability of 450MXK270MEFCSN25X35
QUANTITY
450MXK270MEFCSN25X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450MXK270MEFCSN25X35
Internal Part NumberEIS-450MXK270MEFCSN25X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRubycon - MXK Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXK
PackagingTray
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.54A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450MXK270MEFCSN25X35
Related Links450MXK270M, 450MXK270MEFCSN25X35 Datasheet, Rubycon Distributor
450MXK270MEFCSN25X35 Details Description
Related parts for 450MXK270MEFCSN25X35
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
TERM BLK CONNCT L/N/PE W/O CAP datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf