Rubycon 450QXW100MEFC14.5X40
450QXW100MEFC14.5X40 picture photo
Mfg. Part Number
450QXW100MEFC14.5X40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
450QXW100MEFC14.5X40.pdf
Availability of 450QXW100MEFC14.5X40
QUANTITY
450QXW100MEFC14.5X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450QXW100MEFC14.5X40
Internal Part NumberEIS-450QXW100MEFC14.5X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesQXW
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current720mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450QXW100MEFC14.5X40
Related Links450QXW100M, 450QXW100MEFC14.5X40 Datasheet, Rubycon Distributor
450QXW100MEFC14.5X40 Details Description
Related parts for 450QXW100MEFC14.5X40
CHOKE WIDE BAND 2 X 1.5 TURNS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
CAP CER 4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 23NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 75A TO268 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
TUBING PVC BLK 500' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf