Rubycon 450QXW39MEFC10X40
450QXW39MEFC10X40 picture photo
Mfg. Part Number
450QXW39MEFC10X40
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
450QXW39MEFC10X40.pdf
Availability of 450QXW39MEFC10X40
QUANTITY
450QXW39MEFC10X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450QXW39MEFC10X40
Internal Part NumberEIS-450QXW39MEFC10X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesQXW
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current390mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450QXW39MEFC10X40
Related Links450QXW39, 450QXW39MEFC10X40 Datasheet, Rubycon Distributor
450QXW39MEFC10X40 Details Description
Related parts for 450QXW39MEFC10X40
DIODE ZENER 3V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.9V 0.8A SOT89-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
ANTENNA 1.55H GXT PACKAG datasheet.pdf
CONN CLAMP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 15F 2.8V SNAP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf