CTS Electronic Components 450T328F104A1A1
450T328F104A1A1 picture photo
Mfg. Part Number
450T328F104A1A1
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
450T328F104A1A1.pdf
Availability of 450T328F104A1A1
QUANTITY
450T328F104A1A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450T328F104A1A1
Internal Part NumberEIS-450T328F104A1A1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series450
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450T328F104A1A1
Related Links450T328, 450T328F104A1A1 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
450T328F104A1A1 Details Description
Related parts for 450T328F104A1A1
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 150PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 11.5KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 100MHZ 8TSSOP datasheet.pdf