Rubycon 450TXW120MEFC18X40
450TXW120MEFC18X40 picture photo
Mfg. Part Number
450TXW120MEFC18X40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
450TXW120MEFC18X40.pdf
Availability of 450TXW120MEFC18X40
QUANTITY
450TXW120MEFC18X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450TXW120MEFC18X40
Internal Part NumberEIS-450TXW120MEFC18X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTXW
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current830mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450TXW120MEFC18X40
Related Links450TXW120, 450TXW120MEFC18X40 Datasheet, Rubycon Distributor
450TXW120MEFC18X40 Details Description
Related parts for 450TXW120MEFC18X40
CONN PLUG 6POS W/PIN INSERT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.4UF 100V X7R 1410 datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 6"L X 4"W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAT 6A SHLD PATCH CORD 7' GR datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 1MSPS US8 datasheet.pdf
CRIMPER, WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf