Rubycon 450USH330MEFCSN30X30
450USH330MEFCSN30X30 picture photo
Mfg. Part Number
450USH330MEFCSN30X30
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450USH330MEFCSN30X30.pdf
Availability of 450USH330MEFCSN30X30
QUANTITY
450USH330MEFCSN30X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450USH330MEFCSN30X30
Internal Part NumberEIS-450USH330MEFCSN30X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSH
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450USH330MEFCSN30X30
Related Links450USH330M, 450USH330MEFCSN30X30 Datasheet, Rubycon Distributor
450USH330MEFCSN30X30 Details Description
Related parts for 450USH330MEFCSN30X30
CONN HEADER 2MM DUAL R/A 40POS datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 2.5A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE CAT6A 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 82PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf