Rubycon 450VXG100MEFCSN22X30
450VXG100MEFCSN22X30 picture photo
Mfg. Part Number
450VXG100MEFCSN22X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450VXG100MEFCSN22X30.pdf
Availability of 450VXG100MEFCSN22X30
QUANTITY
450VXG100MEFCSN22X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450VXG100MEFCSN22X30
Internal Part NumberEIS-450VXG100MEFCSN22X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXG
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current730mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)