Rubycon 450VXG100MEFCSN25X25
450VXG100MEFCSN25X25 picture photo
Mfg. Part Number
450VXG100MEFCSN25X25
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450VXG100MEFCSN25X25.pdf
Availability of 450VXG100MEFCSN25X25
QUANTITY
450VXG100MEFCSN25X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450VXG100MEFCSN25X25
Internal Part NumberEIS-450VXG100MEFCSN25X25
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current720mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450VXG100MEFCSN25X25
Related Links450VXG100M, 450VXG100MEFCSN25X25 Datasheet, Rubycon Distributor
450VXG100MEFCSN25X25 Details Description
Related parts for 450VXG100MEFCSN25X25
CAP CER 1UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
EMBEDDED USB 512MB IND datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4NL-2DFH-B datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 15W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 1.8V datasheet.pdf