Rubycon 450VXG270MEFCSN30X35
450VXG270MEFCSN30X35 picture photo
Mfg. Part Number
450VXG270MEFCSN30X35
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450VXG270MEFCSN30X35.pdf
Availability of 450VXG270MEFCSN30X35
QUANTITY
450VXG270MEFCSN30X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450VXG270MEFCSN30X35
Internal Part NumberEIS-450VXG270MEFCSN30X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXG Series Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.28A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450VXG270MEFCSN30X35
Related Links450VXG270M, 450VXG270MEFCSN30X35 Datasheet, Rubycon Distributor
450VXG270MEFCSN30X35 Details Description
Related parts for 450VXG270MEFCSN30X35
IC 12BIT 200KHZ UNIPOL A/D 8SOIC datasheet.pdf
CABLE ASSY 6POS WIRE TO BRD datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
PROBE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 5POS 1MM SMD datasheet.pdf