Rubycon 450VXH270MEFCSN25X45
450VXH270MEFCSN25X45 picture photo
Mfg. Part Number
450VXH270MEFCSN25X45
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450VXH270MEFCSN25X45.pdf
Availability of 450VXH270MEFCSN25X45
QUANTITY
450VXH270MEFCSN25X45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450VXH270MEFCSN25X45
Internal Part NumberEIS-450VXH270MEFCSN25X45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXH Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXH
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.43A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450VXH270MEFCSN25X45
Related Links450VXH270M, 450VXH270MEFCSN25X45 Datasheet, Rubycon Distributor
450VXH270MEFCSN25X45 Details Description
Related parts for 450VXH270MEFCSN25X45
THERMAL PAD TO-220 .015" SP2000 datasheet.pdf
FUSE TIP TELECOM 350MA 125V AMMO datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS DUAL 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SCOTCH 3"X1000' BURIED ELECT LIN datasheet.pdf
CAP ALUM 0.15UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
750 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.022UF 100V X7R 0612 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 25V SMD datasheet.pdf