Rubycon 450VXH270MEFCSN30X30
450VXH270MEFCSN30X30 picture photo
Mfg. Part Number
450VXH270MEFCSN30X30
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450VXH270MEFCSN30X30.pdf
Availability of 450VXH270MEFCSN30X30
QUANTITY
450VXH270MEFCSN30X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450VXH270MEFCSN30X30
Internal Part NumberEIS-450VXH270MEFCSN30X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXH Series Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.28A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450VXH270MEFCSN30X30
Related Links450VXH270M, 450VXH270MEFCSN30X30 Datasheet, Rubycon Distributor
450VXH270MEFCSN30X30 Details Description
Related parts for 450VXH270MEFCSN30X30
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 BRASS 1" datasheet.pdf
JUMPER-H2728TR/C2065S/H2728TR 5" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
103LF METRAL PWR HDR 1MX4R PF datasheet.pdf
OSC VCO 1650-1850MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 30A TO3P datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 33POS datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 2A 70 MOHM TH datasheet.pdf