Rubycon 450WXA22MEFC16X20
450WXA22MEFC16X20 picture photo
Mfg. Part Number
450WXA22MEFC16X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
450WXA22MEFC16X20.pdf
Availability of 450WXA22MEFC16X20
QUANTITY
450WXA22MEFC16X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450WXA22MEFC16X20
Internal Part NumberEIS-450WXA22MEFC16X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWXA
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current170mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450WXA22MEFC16X20
Related Links450WXA22, 450WXA22MEFC16X20 Datasheet, Rubycon Distributor
450WXA22MEFC16X20 Details Description
Related parts for 450WXA22MEFC16X20
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO216AA datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14VQFN datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 70NS 44SO datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.6A 110 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V TO-247 datasheet.pdf