Rubycon 450YXA4R7MEFC10X20
450YXA4R7MEFC10X20 picture photo
Mfg. Part Number
450YXA4R7MEFC10X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
450YXA4R7MEFC10X20.pdf
Availability of 450YXA4R7MEFC10X20
QUANTITY
450YXA4R7MEFC10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450YXA4R7MEFC10X20
Internal Part NumberEIS-450YXA4R7MEFC10X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXA
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current42mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450YXA4R7MEFC10X20
Related Links450YXA4R7, 450YXA4R7MEFC10X20 Datasheet, Rubycon Distributor
450YXA4R7MEFC10X20 Details Description
Related parts for 450YXA4R7MEFC10X20
CONN HEADER 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION STR73XF datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE UNIVER CONTROL FOR CN1 2M datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 24A 1 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf