Preci-Dip 456-V3-212-00-014101
456-V3-212-00-014101 picture photo
Mfg. Part Number
456-V3-212-00-014101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 12POS 2.54MM PRESS FIT
Datasheet Download
456-V3-212-00-014101.pdf
Availability of 456-V3-212-00-014101
QUANTITY
456-V3-212-00-014101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 456-V3-212-00-014101
Internal Part NumberEIS-456-V3-212-00-014101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series456
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)456-V3-212-00-014101
Related Links456-V3-212, 456-V3-212-00-014101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
456-V3-212-00-014101 Details Description
Related parts for 456-V3-212-00-014101
FIXED IND 390UH 40MA 35 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 300MA 480 MOHM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf