Preci-Dip 456-V3-220-00-014101
456-V3-220-00-014101 picture photo
Mfg. Part Number
456-V3-220-00-014101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 20POS 2.54MM PRESS FIT
Datasheet Download
456-V3-220-00-014101.pdf
Availability of 456-V3-220-00-014101
QUANTITY
456-V3-220-00-014101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 456-V3-220-00-014101
Internal Part NumberEIS-456-V3-220-00-014101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series456
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)456-V3-220-00-014101
Related Links456-V3-220, 456-V3-220-00-014101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
456-V3-220-00-014101 Details Description
Related parts for 456-V3-220-00-014101
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC SYNTH FREQ 1.3GHZ 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES 127K OHM 0.4W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.65A 6DSBGA datasheet.pdf