Preci-Dip 456-V3-228-00-014101
456-V3-228-00-014101 picture photo
Mfg. Part Number
456-V3-228-00-014101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 28POS 2.54MM PRESS FIT
Datasheet Download
456-V3-228-00-014101.pdf
Availability of 456-V3-228-00-014101
QUANTITY
456-V3-228-00-014101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 456-V3-228-00-014101
Internal Part NumberEIS-456-V3-228-00-014101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package110
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series456
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)456-V3-228-00-014101
Related Links456-V3-228, 456-V3-228-00-014101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
456-V3-228-00-014101 Details Description
Related parts for 456-V3-228-00-014101
BOX PLSTC GRAY/CLR 6.3"L X 6.3"W datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 3A DPAK datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4A 36 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MICRO 25C P 8" WHT JACKP NI datasheet.pdf
APPL,HDM,FLAG 9EMPR090F1400 K datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 9POS datasheet.pdf