API Delevan 4564-102J
4564-102J picture photo
Mfg. Part Number
4564-102J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 150MA 6 OHM TH
Datasheet Download
4564-102J.pdf
Availability of 4564-102J
QUANTITY
4564-102J Order Process
Ship out your order
Specifications of 4564-102J
Internal Part NumberEIS-4564-102J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series4564
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±5%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6 Ohm Max
Q @ Freq90 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1.3MHz
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.340" Dia (8.64mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4564-102J
Related Links4564, 4564-102J Datasheet, API Delevan Distributor
4564-102J Details Description
Related parts for 4564-102J
TERM BLOCK 12POS 3.81MM PCB GRN datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 32K OTP 28DIP datasheet.pdf
IC BRIDGE RECT GPP 4A 200V RS-4L datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.04K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
DIE SET HEX .042 .068 .255 .278 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf