API Delevan 4564-181J
4564-181J picture photo
Mfg. Part Number
4564-181J
Brief Description
FIXED IND 180UH 200MA 3 OHM TH
Datasheet Download
4564-181J.pdf
Availability of 4564-181J
QUANTITY
4564-181J Order Process
Ship out your order
Specifications of 4564-181J
Internal Part NumberEIS-4564-181J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
Series4564
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3 Ohm Max
Q @ Freq80 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3.3MHz
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.340" Dia (8.64mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)