API Delevan 4590-562J
4590-562J picture photo
Mfg. Part Number
4590-562J
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 7.77A 11 MOHM TH
Datasheet Download
4590-562J.pdf
Availability of 4590-562J
QUANTITY
4590-562J Order Process
Ship out your order
Specifications of 4590-562J
Internal Part NumberEIS-4590-562J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
Series4590
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±5%
Current Rating7.77A
Current - Saturation6.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)11 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.455" Dia x 0.900" L (11.55mm x 22.86mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4590-562J
Related Links4590, 4590-562J Datasheet, API Delevan Distributor
4590-562J Details Description
Related parts for 4590-562J
RES 1.8M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 R/A datasheet.pdf
THERMOSTAT 150 DEG C N/C FASTON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 35.7K OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 4.08A (Switch) eSIP-7F datasheet.pdf
TUBING PTFE NATURAL 1000' datasheet.pdf
IC FPGA 156 I/O 358UBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS 1MM datasheet.pdf
VARISTOR 389V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf