API Delevan 4590-683J
4590-683J picture photo
Mfg. Part Number
4590-683J
Brief Description
FIXED IND 68UH 3.355A 59 MOHM TH
Datasheet Download
4590-683J.pdf
Availability of 4590-683J
QUANTITY
4590-683J Order Process
Ship out your order
Specifications of 4590-683J
Internal Part NumberEIS-4590-683J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
Series4590
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±5%
Current Rating3.355A
Current - Saturation2.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)59 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.455" Dia x 0.900" L (11.55mm x 22.86mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4590-683J
Related Links4590, 4590-683J Datasheet, API Delevan Distributor
4590-683J Details Description
Related parts for 4590-683J
OSC XO 20.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 500A 700VAC datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 250K 1CH 16DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
A22TK-2RR-12-K03 datasheet.pdf
CAT 6 GSA SHLD PATCH CORD 5' WH datasheet.pdf
10A FEMALE CRIMP CONTACT, SILVER datasheet.pdf
SWITCH DIP 2POS TOP EXTEND 24V datasheet.pdf