| Internal Part Number | EIS-4600VX-820 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Vendor undefined / Vendor undefined | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | Part Number Guide | |
| Product Training Modules | Moving Air Efficiently | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | AC Fans | |
| Series | 4000VX | |
| Type | AC | |
| Voltage - Rated | 115VAC | |
| Size / Dimension | Square - 119mm L x 119mm H x 38mm W | |
| Air Flow | 106.0 CFM (3.00m³/min) | |
| Static Pressure | - | |
| Bearing Type | Sintec | |
| Fan Type | Tubeaxial | |
| Features | - | |
| Noise | 45 dB(A) | |
| Power (Watts) | 18.0W | |
| RPM | - | |
| Termination | 2 Terminals | |
| Ingress Protection | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Current Rating | - | |
| Voltage Range | - | |
| Life Expectancy | - | |
| Material - Frame | Metal | |
| Material - Blade | Metal | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 4600VX-820 | |
| Related Links | 4600V, 4600VX-820 Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor | |