Bourns Inc. 4604X-101-560LF
4604X-101-560LF picture photo
Mfg. Part Number
4604X-101-560LF
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 3 RES 56 OHM 4SIP
Datasheet Download
4604X-101-560LF.pdf
Availability of 4604X-101-560LF
QUANTITY
4604X-101-560LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4604X-101-560LF
Internal Part NumberEIS-4604X-101-560LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4600X
PackagingBulk
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)56
Tolerance±2%
Number of Resistors3
Number of Pins4
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-SIP
Supplier Device Package4-SIP
Size / Dimension0.398" L x 0.098" W (10.11mm x 2.49mm)
Height0.200" (5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4604X-101-560LF
Related Links4604X-1, 4604X-101-560LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4604X-101-560LF Details Description
Related parts for 4604X-101-560LF
MOSFET N-CH 500V 14A TO-220FP datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 16POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf