Bourns Inc. 4606X-101-101
4606X-101-101 picture photo
Mfg. Part Number
4606X-101-101
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 5 RES 100 OHM 6SIP
Datasheet Download
4606X-101-101.pdf
Availability of 4606X-101-101
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
4606X-101-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4606X-101-101
Internal Part NumberEIS-4606X-101-101
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4600X
PackagingBulk
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Number of Resistors5
Number of Pins6
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP
Supplier Device Package6-SIP
Size / Dimension0.598" L x 0.098" W (15.19mm x 2.49mm)
Height0.200" (5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4606X-101-101
Related Links4606X-, 4606X-101-101 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4606X-101-101 Details Description
Related parts for 4606X-101-101
Crystal 24.5760MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC BUFFER NON-INVERTER ES6 datasheet.pdf
LENS FOR CREE XR-E 4 UP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 2CH 3.75SPS 8MSOP datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
DO-35 5% TOLERANCE datasheet.pdf