Bourns Inc. 4606X-101-182
4606X-101-182 picture photo
Mfg. Part Number
4606X-101-182
Brief Description
RES ARRAY 5 RES 1.8K OHM 6SIP
Datasheet Download
4606X-101-182.pdf
Availability of 4606X-101-182
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
4606X-101-182 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4606X-101-182
Internal Part NumberEIS-4606X-101-182
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±2%
Number of Resistors5
Number of Pins6
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package6-SIP
Size / Dimension0.598" L x 0.098" W (15.19mm x 2.49mm)
Height0.200" (5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4606X-101-182
Related Links4606X-, 4606X-101-182 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4606X-101-182 Details Description
Related parts for 4606X-101-182
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS AWG26 R/ANGLE datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF06A/AF06/AFF06A datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
EMITTER IR 890NM 150MA T 1 3/4 datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.070" datasheet.pdf
DISPLAY LED 0.56" YLW CA TH datasheet.pdf