Bourns Inc. 4606X-101-472
4606X-101-472 picture photo
Mfg. Part Number
4606X-101-472
Brief Description
RES ARRAY 5 RES 4.7K OHM 6SIP
Datasheet Download
4606X-101-472.pdf
Availability of 4606X-101-472
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
4606X-101-472 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4606X-101-472
Internal Part NumberEIS-4606X-101-472
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±2%
Number of Resistors5
Number of Pins6
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package6-SIP
Size / Dimension0.598" L x 0.098" W (15.19mm x 2.49mm)
Height0.200" (5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4606X-101-472
Related Links4606X-, 4606X-101-472 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4606X-101-472 Details Description
Related parts for 4606X-101-472
LED 7-SEG 3DIG CC HRED RHDP .4" datasheet.pdf
RES SMD 3.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf