Bourns Inc. 4606X-101-472LF
4606X-101-472LF picture photo
Mfg. Part Number
4606X-101-472LF
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 5 RES 4.7K OHM 6SIP
Datasheet Download
4606X-101-472LF.pdf
Availability of 4606X-101-472LF
QUANTITY
4606X-101-472LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4606X-101-472LF
Internal Part NumberEIS-4606X-101-472LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents4300 vs. 4600 Model Bulletin
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4600X
PackagingBulk
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±2%
Number of Resistors5
Number of Pins6
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP
Supplier Device Package6-SIP
Size / Dimension0.598" L x 0.098" W (15.19mm x 2.49mm)
Height0.200" (5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4606X-101-472LF
Related Links4606X-1, 4606X-101-472LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4606X-101-472LF Details Description
Related parts for 4606X-101-472LF
FERRITE CHIP 600 OHM 500MA 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.43 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SLEEVE PPS 11/4 BLACK 250' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
KIT, SPARE PARTS, NEW, MEP12T datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf