Bourns Inc. 4606X-102-560
4606X-102-560 picture photo
Mfg. Part Number
4606X-102-560
Brief Description
RES ARRAY 3 RES 56 OHM 6SIP
Datasheet Download
4606X-102-560.pdf
Availability of 4606X-102-560
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
4606X-102-560 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4606X-102-560
Internal Part NumberEIS-4606X-102-560
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56
Tolerance±2%
Number of Resistors3
Number of Pins6
Power Per Element300mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package6-SIP
Size / Dimension0.598" L x 0.098" W (15.19mm x 2.49mm)
Height0.200" (5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4606X-102-560
Related Links4606X-, 4606X-102-560 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4606X-102-560 Details Description
Related parts for 4606X-102-560
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 64POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 8PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC CLK ZDB 1:5 220MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf