TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 462A011-3/42-0
462A011-3/42-0 picture photo
Mfg. Part Number
462A011-3/42-0
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Boots, Caps
Brief Description
BOOT MOLDED 1 TO 3 SIZE 11
Datasheet Download
462A011-3/42-0.pdf
Availability of 462A011-3/42-0
QUANTITY
462A011-3/42-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 462A011-3/42-0
Internal Part NumberEIS-462A011-3/42-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Boots, Caps
SeriesThermofit 462A0
TypeBoot, Transition - Breakout, 3:1
Shell Size - Insert11
Features-
ColorBlack
MaterialPolyolefin, Semi-Rigid
Large Diameter Supplied0.520" (13.2mm)
Large Diameter Recovered0.260" (6.6mm)
Small Diameter Supplied0.260" (6.6mm)
Small Diameter Recovered0.140" (3.6mm)
Large Recovered Length0.820" (20.8mm)
Small Recovered Length1.000" (25.4mm)
Total Length Supplied-
Total Length Recovered1.820" (46.2mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)462A011-3/42-0
462A011-3/42-0 Details Description
Related parts for 462A011-3/42-0
IC MPU/RESET CIRC 2.70V SC70-3 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P-12POS ENCLOSED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 45V 10A TO220AB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 16.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 558V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 300MA 1.65 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf